Однією із сторін всебічного розвитку особистості є наявність у неї високої культури поведінки, адже не можна вважати людину культурною, коли вона, маючи ґрунтовні знання, добре працюючи або навчаючись, порушує норми моралі чи законів. В Україні спостерігається тенденція до зростання дитячої злочинності, поширення злочинності серед неповнолітніх випереджає її загальне зростання, при цьому вона «омолоджується». Проблема злочинності, жорстокого поводження між однолітками залишається однією з головних проблем нашого суспільства.
Розвиток правової культури школярів - процес довготривалий та нелегкий. Для того, щоб він був результативним, необхідно дотримуватись певних принципів:
- зацікавленість школярів;
- безпосередня участь кожного учня у підготовці та проведенні заходів;
- різноманітність тематики, форм та методів;
- систематичність та системність.
Загальна мета та конкретні завдання правового виховання вирішуються в процесі навчальної діяльності. Одночасно виділяються конкретні задачі правового виховання. До них відносяться:
- формування в кожного учня системи знань з питань основ держави та права, розвиток інтересу до цієї галузі знань і зв’язок права з навколишньою дійсністю;
- формування поваги до держави, до її законодавчих та виконавчих органів;
- прищеплення навичок правосвідомої поведінки;
- виховання нетерпимості до різноманітних правопорушень;
- формування потреб та умінь активно захищати в установленому законом порядку свої права та законні інтереси інших осіб.
Отримуючи елементарні правові знання з початкової школи, поглиблюючи їх у середніх та старших класах, аналізуючи та моделюючі життєві ситуації, дитина проходить довгий шлях, коли її знання перетворюються на переконання, а переконання стають світоглядом людини, яка оволоділа правовою культурою.
Одним із найважливіших питань виховної роботи Іванівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 є питання превентивного виховання та запобігання злочинності серед неповнолітніх.
Система превентивного виховання («превентивний» з латин. - запобіжний) це керована діяльність, яка забезпечує теоретичну і практичну реалізацію заходів превентивного характеру, спрямованих на попередження, подолання відхилень у поведінці школярів і запобігання розвитку різних форм їх асоціальної, аморальної поведінки.
Система роботи школи щодо попередження злочинності та правопорушень серед учнів школи поєднуються із системою національного та громадянського виховання і передбачає цілеспрямовану, планову, взаємопов’язану, керовану діяльність складових її частин – від директора до бібліотеки.
Одним з основних аспектів правовиховної роботи педагогічного колективу нашої школи є формування у школярів правової культури поведінки. Саме її відсутністю характеризуються неповнолітні правопорушники. Адже, як правило, учні, які добре поводяться в школі, в більшості так само ведуть себе і за її межами. Хто привчився й звик виконувати правила для учнів, той легко виконуватиме й усі інші правила суспільства. З метою формування в учнів культури поведінки в нашій школі розроблено Загальні правила поведінки учнів школи, які опрацьовуються на годинах спілкування та виховних годинах у 1-4, 5-9, 11 класах. Також ведеться облік і контроль за відвідуванням навчальних занять учнями школи (щотижня аналізуються ці дані, вживаються відповідні заходи, щодня інформація про відвідування надається до відділу освіти районної державної адміністрації) та охопленням учнів заняттями в гуртках КЗ «Центр дитячої творчості» та спортивних секціях дитячої спортивної школи.
Просвітницька правова робота з учнями здійснюється шляхом взаємодії педагогічного колективу з іншими зацікавленими структурами, а саме: службою у справах дітей районної державної адміністрації, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Іванівським відділенням Каховського відділу поліції ГУ НП в Херсонській області.
Протягом 2015/16 навчального року організовані та проведені зустрічі учнів школи з представниками правоохоронних органів.
Так, у вересні 2015 року оперуповноваженим КР Іванівського СВМ Нижньосірогозького РВ УМВС України в Херсонській області ст. лейтенантом міліції Кожушиною М.Б. проведена зустріч з учнями 2-4 класів на тему: «Права та обов’язки дітей».
Такі ж зустрічі проведені в жовтні з учнями 9 класу, у листопаді – з учнями 8 класу за темою: «Ти і закон», «Адміністративна та карна відповідальність неповнолітніх», «Права та обов’язки неповнолітніх».
Для учнів 8-9, 11 класів проводяться дні профілактики попередження правопорушень за участю начальника сектору патрульної служби Іванівського відділення Каховського відділу поліції ГУ НП в Херсонській області майором поліції Супруном С.І. та старшого інспектора патрульної служби лейтенантом поліції Косенковим А.Г.
Тому головною метою школи, є виховати громадянина як члена правового суспільства, демократичної держави, особи, що відчуває й цінує ідеали, свободи й рівності, усвідомлює вартість людської гідності, здатна сама визначити пріоритети власного життя, прагне стабільної політичної системи й готова підтримувати її існування. Тому питання підвищення професійної майстерності педагогів, які організовують профілактичну роботу з метою подолання негативних явищ в учнівському середовищі, є на сьогодні дуже актуальним.
|